Gyerek

Koronavírus: a népesség egyötöde különösen veszélyeztetett

Bár az idősebb korosztály számít a leginkább veszélyeztetettnek, gyerekek és fiatalok is elkaphatják a koronavírus-fertőzést.
2020. Március 29.
A népesség egyötöde különösen veszélyeztetett
408-ra nőtt a fertőzöttek száma 
Újabb magyar állampolgároknál mutatták ki a COVID-19-et, ezzel 408-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt két idős, alapbetegségekkel küzdő beteg – adta hírül vasárnap reggel a koronavirus.gov.hu

Az Operatív Törzs vasárnapi sajtótájékoztatóján elhangzott: a fiatalok és a gyerekek is elkaphatják, és terjeszthetik a fertőzést. A média képviselői közül többen is firtatták, vannak-e fiatalok és gyerekek a fertőzöttek között. Müller Cecília igennel válaszolt, ám bővebb tájékoztatást nem adott ezzel kapcsolatban. Ahogy azt sem tudni hivatalosan, hogy a fertőzött egészségügyi dolgozók pontosan mennyien vannak, milyen beosztásban dolgoznak és melyik intézményben. 

Minden embert érint a járvány – vagy így, vagy úgy

A koronavírus-járvány szempontjából különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik Magyarországon – hívja fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján. A KSH Koronavírus dosszié címen új felületet hozott létre honlapján, amelyben a Covid-19 megbetegedésekhez, illetve a járvány gazdasági és társadalmi hatásaihoz kapcsolódó adatösszeállításait, elemzéseit közli.

A statisztikai hivatal adatai szerint a bölcsődék és az óvodák időszakos bezárása 38,6 ezer bölcsődést és 330,5 ezer óvodást, valamint a szüleiket érintette. A nappali közoktatásban 1,1 millió gyermek és fiatal tanul, akik az iskolapad helyett otthonról, digitális távoktatás keretében sajátítják el a tananyagot, csakúgy mint a felsőoktatásban tanuló 285,1 ezer hallgató.

Kiemelik, hogy különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik. Kiemelt figyelmet kell ezért fordítani az ország elöregedő déli, délnyugati térségeire, valamint a főváros egyes kerületeire, ahol az idős népesség aránya meghaladja az országos átlagot – teszik hozzá. Az 1,9 millió fő 65 éves és annál idősebb lakosság többsége családjával él együtt, és mintegy háromtizedük egyedülálló. Az egyedül élő idősek aránya főként az Alföld és Dél-Dunántúl egyes járásaiban, illetve a főváros kerületeinek többségében lényegesen meghaladja az országos átlagot.

Az elemzés kitér arra, hogy az idős gondozottak magas aránya miatt az egészségügyi-szociális terhelés erőteljes növekedése várható. Az önkormányzatok a szociálisan nehéz helyzetben levőket szociális alapszolgáltatásokban részesíthetik, amik a koronavírus-járvány időszakában még inkább felértékelődnek.

Forrás: MTI