Kisgyerek

Náthaszezon – túlélési tippek

Az őszi-téli időszakban sokszor még ki sem heverjük az egyiket, máris egy újabb betegség miatt nyomjuk az ágyat, rossz a közérzetünk, az orrdugulás, orrfújás, köhögés miatt alig alszunk.
2016. December 19.

Náthaszezon – túlélési tippek

Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa a nátha kezeléséhez és megelőzéséhez ad tanácsokat.

A tünetmentes nátha a legfertőzőbb

Ha valaki náthás lesz a közelünkben, igyekszünk tőle minél nagyobb távolságot tartani, nehogy ránk ragadjon a betegsége. A rossz hír, hogy a nátha a tünetek megjelenése előtt a legfertőzőbb, így nagy eséllyel már mi is elkaptuk az előtt, hogy kollégánk pirosló orral és forró teát szürcsölgetve jelent meg reggel. Nem felesleges azonban távolmaradásra biztatni őt, hogy otthon pihenje ki a betegségét, az első 2-4 nap ugyanis szintén nagy kockázatot jelent fertőzés szempontjából, a körülötte élőkre nézve.

Az antibiotikumtól nem lesz jobban, ha náthásak vagyunk

A náthát vírusok okozzák, a kórokozóknak mintegy 200 típusa ismert, a legismertebb és a leggyakoribb a rhinovírus. Az antibiotikumok a baktériumok által okozott fertőzések kezelésére valók, nátha ellen tehát hatástalanok. Szedésük nemcsak felesleges, de az indokolatlan használatukkal hozzájárulunk a rezisztens – antibiotikumoknak ellenálló – baktériumtörzsek kifejlődéséhez, terjedéséhez is.

Nátha: a házi praktikák is hatásosak

A nátha nagyjából hét nap alatt magától is gyógyul, ám ha ezt az időszakot elblicceljük, akkor könnyen jelentkezhetnek olyan szövődmények, amit ennél tovább tart kikúrálni, és amihez már valóban szükség lehet antibiotikumokra is – figyelmeztet dr. Holpert Valéria. A leggyakoribb szövődmény az arcüreggyulladás, torokgyulladás, vagy középfül-gyulladás. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük fontos, hogy legalább az első napokban pihenjünk és igyunk sok folyadékot. A meleg tea, vagy húsleves ilyenkor valóban hatásos lehet, mert megkönnyítheti az orrváladék távozását.

Akár egy kilincstől, vagy kapaszkodótól is megfertőződhetsz

A nátha elsősorban cseppfertőzéssel terjed, ezért fontos, hogy tüsszentéskor használjunk zsebkendőt és rendszeresen mossunk kezet. Emellett a használati tárgyak időnkénti fertőtlenítése is segíthet megelőzni, hogy elkapjuk a betegséget. A kórokozók 3 órán keresztül is életképesek maradnak és fertőzhetnek, így nem is kell feltétlenül egy légtérben tartózkodnunk a náthás személlyel. Akár a közös mosdó használat, a mobiltelefon, billentyűzet és a tömegközlekedési eszközök kapaszkodói is terjeszthetik a betegséget.

Gyermekkorban normális a gyakori nátha

Alig kezdődik el a tanév, a bölcsődés, óvodás korú gyerekek szinte egyik betegségből a másikba esnek. Az immunrendszer még kisiskolás korra sem fejlődött ki teljesen, ezért nem kell megijedni, ha a 6-7 éves gyerek is évente akár 6-10 alkalommal beteg – magyarázza Holpert doktornő. A nátha különösen gyorsan terjed zárt térben, gyermekközösségekben, ahol még jellemző, hogy elfelejtkeznek a gyakori kézmosásról, vagy zsebkendő használatról és tüsszentéskor sem mindig teszik le az éppen kezük ügyében lévő játékot.

Aki stresszes, könnyebben megbetegszik

Kutatások is igazolták, hogy a hosszabb ideje tartó stressz miatt könnyebben megbetegszünk. Ha a stressz már több mint egy hónapja jelen van az életünkben – akár munkahelyi, akár családi környezetben – fogékonyabbá válunk a fertőzésekre.

Az orrváladék színe elárulja a betegséget

A nátha kezdeti szakaszán az orrváladék színtelen, áttetsző. Amikor az orrváladék színe sárgás, zöldes színűvé változik, akkor a folyamat már előrébb haladott, ilyenkor a váladéknak ez a típusa utal arra, hogy bakteriális fertőzés zajlik a szervezetben – mondja dr. Holpert Valéria. Ez arcüreg-, vagy homloküreggyulladást is jelezhet. A fertőzés miatt érzékenyebb orrnyálkahártyát a gyakori orrfújások is felsérthetik, ezért idővel véres váladék is jelentkezhet.

Kapcsolódó cikkeink nátha témában:

Forrás: Fül-orr-gége Központ